TÉGLÁSKERT TÖRTÉNETE
Debrecen egyik kertségi kerülete Tégláskert. 1671-ben osztották ki a téglavermeknél lévõ búzaföldön. Kezdetben három járásra osztották fel. 1766-os adatok alapján a tégláskerti szõlõskertben 285 debreceni gazdának volt telke. Ekkortájt a város lakossága 24-25 ezer lakos lehetett. Minden negyedik-ötödik családra jutott egy kerti szõlõbirtok. A kertek mûvelése felettébb hasznos volt a város számára, hiszen a közadók után a legnagyobb bevételi forrást a bor, a ser, égetettbor, szesz mérése jövedelmezték. Tégláskertben, a mai Balaton utca 70. számú ház helyén 1962-ig állott az a ház, amelyet szeszfõzdeként még 1855-ben építettek meg.
Tégláskert az 1890-es évekre kezdte elveszíteni szõlõskerti jellegét. A város belsõ területén a kispénzû emberek nehezen jutottak lakáshoz, így fokozatosan telepedtek le a kertségi részeken. Az 1990-es évek elején Tégláskertnek még alig több, mint 200 lakosa volt.
Az elsõ világháborút követõen a városra nyomasztóan hatott a trianoni-béke. Egyre nagyobb menekült tömegeket zúdított a városra. Az 1930-as évek elejére Tégláskertben is egyre sûrûbb lett a beépítés. 1925-ben Tégláskertnek 12 elnevezett utcája volt. |